Новости

Пільги під час вступу до вишів для учасників АТО та їхніх дітей


Для пільгових категорій населення, зокрема, для дітей загиблих учасників бойових дій, у законодавстві України було передбачено позаконкурсний вступ до вищих навчальних закладів. Однак згодом позаконкурсний вступ у виші було скасовано, тому що, як зазначають у Міністерстві освіти і науки України, в умовах прийому до вишів так і не було прописано механізму на вступ пільговиків. Натомість із 2016 року застосовують інший механізм — квоти для пільговиків. Залежно від категорій пільговиків, які хочуть вступити до вишу, вони становитимуть 10–30% від держзамовлення на конкретну спеціальність.

Окрім квот на вступ, пільговим категоріям громадян держава передбачає надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти в державних або комунальних професійно-технічних, вищих навчальних закладах на період здобуття професійно-технічної, вищої освіти, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років. Державна цільова допомога передбачає отримання соціальних стипендій, безкоштовних підручників, часткову оплату навчання з державного або міського бюджетів для тих, хто за результатами ЗНО може претендувати лише на контрактну форму навчання, а також спеціальні кредити, безоплатні гуртожитки. В листопаді минулого року з’явилась постанова Кабміну про порядок та умови надання цієї підтримки.

Квотами на вступ у ВНЗ й державною цільовою підтримкою для здобуття освіти мають право скористатися (за умови, що такі особи не досягли 23 років):

— особи, визнані учасниками бойових дій, і діти таких осіб;

— діти тих, що загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та в період її проведення;

— діти добровольців, які загинули під час участі в АТО;

— діти осіб, які загинули внаслідок захворювання, набутого в період участі в антитерористичній операції;

— діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи.

Щоб отримати державну цільову підтримку на навчання та скористатися квотами на вступ, абітурієнт має подати заяву на ім’я керівника навчального закладу й додати до неї один із необхідних документів, що засвідчує його статус пільговика: посвідчення учасника бойових дій, свідоцтво про народження, посвідчення учасника бойових дій (батька або матері), посвідчення члена сім’ї загиблого або довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Документи (оригінал, завірену копію) та заяву пільговики подають особисто, на відміну від заяв інших абітурієнтів, які подають заяву в електронній формі. У заяві зазначають конкретні види державної цільової допомоги, на які претендує особа.

 

top